4

Mayıs

blog-img

Şoförler artık 14 gün karantinaya girmeyecek.

Türkiye’ye giriş yapan şoförlerin 14 gün karantiya alınması nedeniyle oluşan sıkıntılara çözüm geldi. Sağlık Bakanlığı ihracatçı ve taşımacılardan gelen talepler doğrultusunda hızlı tanı PCR testi yapan mobil laboratuvar kurularak hızlı tanı Kovid-19 testi yapılmasına onay verdi.

Bilindiği gibi, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında ülkeye giriş yapan TIR şoförleri, 14 gün karantinada tutuluyordu. Bu durum şoförlere büyük mağduriyet yaşatırken, ticarette de mal teslim sürelerinde geciklemelere neden oluyordu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu konuda önemli bir gelişmeyi sosyal medya hesabı twitter üzerinden duyurdu. Hisarcıklıoğlu, “Üyelerimizden gelen talep doğrultusunda yaptığımız girişimler sonucu, Sağlık Bakanlığı Kapıkule Gümrük Kapısı’nda hızlı tanı PCR testi yapan mobil laboratuvar kurulmasına ve hızlı tanı Kovid-19 testi yapılmasına onay verdi. Böylece taşımacılıkta sıkıntılar azalacak ve daha güvenli olacak” açıklamasını yaptı.

“Yabancı TIR şoförlerini de kapsamalı”

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’ye giriş yapan TIR şoförlerinin 14 gün süreyle karantinaya alınması IRU’nun da önemli gündemlerinden biriydi. Merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği’nin (IRU) yetkilileri, DÜNYA’ya yaptıkları açıklamada Kapıkule’de yaşanan beklemelerin sadece Türkiye’nin dış ticaretini değil, tüm Avrasya’yı olumsuz etkilediğini vurgulayarak, “Alınan bu kararı büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak umuyoruz ki bu testler sadece Türk sürücülerin 14 gün karantina süresini kaldırmak için kullanılmaz. Yabancı şoförler için de geçerli olur. Çünkü, ihracat ve ithalat mallarını taşıyan şoförlerin yüzde 50’si yabancı. Bu konuda AB’den büyük eleştiri geliyordu” dedi.


Hemen üye olun Firmanızı kaydedin, Daha fazla Müşteriye Ulaşın Teklif alın - Teklif Verin

nakliye-islerinizi-arttirin nakliye-islerinizi-arttirin
Yüksek Kazanç

Potansiyel müşterileri Nakliyehane üzerinden bulun

planli-nakliye-isi-yapin planli-nakliye-isi-yapin
Daha Fazla İş

Gerçek kişilerden gelen tekliflere fiyat verin

evden-eve-nakliye-isi-bul evden-eve-nakliye-isi-bul
Güvenilir Firmalar

Teklif istekleriniz profesyonel firmalar tarafından yanıtlansın

ucretsiz-nakliyeci-websitesi ucretsiz-nakliyeci-websitesi
Nakliye İlanları

Şehirlerarası, Uluslararası Nakliye İşlerini Nakliyehane'de bulursunuz.